Om selskabet, kontakt og indmeldelse

Om selskabet

Psykologisk Selskab for Forskningsmetodologi er et selskab under Dansk Psykologforening

Selskabet beskæftiger sig med forskningsmetodiske problemstillinger, herunder:
– Kvalitative forskningsmetoder
– Kvantitative forskningsmetoder
– Statistik
– Psykologiske tests
– Interviewmetodik

Kontakt

Selskabet kan kontaktes på: sekretaer@forskningsmetode.dk

Aktivitet

Selskabet holder 6-8 arrangementer om året.
Program og påmindelser om medlemsarrangementer udsendes til de medlemmer der har e-mail.

Medlemskab og indmeldelse

Medlemsskab koster 100 kr. pr. år. / 50 kr. pr. år for studerende.
Ikke-medlemmer betaler for at deltage i arrangementer.

Sådan melder du dig ind:

  1. Send en mail til sekretæren: kasserer@forskningsmetode.dk med dit navn, adresse og mailadresse.
  2. Overfør 100kr via netbank til bankkonto:
    Konto: 4012498492, regnr.: 0400Skriv dit navn i meddelelsesfeltet.

Styrelse

Gorm Hetmar (formand)
ghe@balk.dk
formand@forskningsmetode.dk
gorm@forskningsmetode.dk

Henriette Kirkeby (kasserer)
henriette@forskningsmetode.dk

Jan Ivanouw
jan@forskningsmetode.dk
ivanouw@post8.tele.dk

Peter Kristian Jacobsen
peter@forskningsmetode.dk

Johannes Schuldt-Jensen
johannes.schuldt.jensen@gmail.com

Generalforsamlinger

2012: ReferatFormandens beretning
2011: ReferatFormandens beretning
2010: ReferatFormandens beretning
2009: ReferatFormandens beretning

Historie

Selskabet blev stiftet 3.3.1999
Der er ca. 70 medlemmer
Der er holdt 3-4 foredrag/arrangementer hvert halve år
Der er afholdt et heldagsseminar om fænomenologi som også har givet anledning til en publikation:
Hansen, C.Rosenberg & Karpatschof, B. (ed.) (2001). Københavnerfænomenologien. Bisat eller genfødt? København: Danmarks Pædagogiske Universitet.

Tidligere bestyrelsesmedlemmer:

  • Benny Karpatschorf
  • Carsten Rosenberg Hansen
  • Johnny Petersen
  • Guido Makransky
  • Janni Niclasen
  • Carina Hansen
  • Jane Bruun

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *